Doprava zdarma a dárek navíc!

Proč kočky škrábou nábytek?

Kočky mohou škrábat nábytek z mnoha důvodů. Škrábání je pro ně dobrou formou cvičení. Mohou si protáhnout své tělo (stejně jako se my natahujeme po spánku) a vystrčit a zase zatáhnout své drápky. Při škrábání se také zbavují vrchní vrstvy svých drápků. Kočky také škrábnou, aby zanechaly vizuální a čichové znaky. Jejich žlázy, které se nacházejí mezi polštářky tlapky, ponechávají pach na místech, kterých se dotknou. Je to tedy informace pro jiné kočky: byla jsem tady.

Co dělat?

Některé kočky mohou také škrábat nábytek, protože nemají dostatečné množství škrabadel nebo jim konkrétní škrabadlo nevyhovuje. Zkuste proto zvolit jiný druh škrabadla. Některým kočkám vyhovuje víc vertikální škrabadlo a jiné dávají přednost horizontálnímu škrabadlu, např. z lepenky. Také je možné použít neošetřené dřevo nebo látku, která je podobná té, kterou vaše kočka vyhledává a použít jí na přechodnou dobu, než si zvykne na nové škrabadlo. Kočky navíc škrábou často vedle místa, na kterém tráví hodně času a považují ho za svoje. Bohužel se někdy může jednat zrovna o vaše oblíbené křeslo. 

Nejlepší řešení je kočce nabídnout alternativu. Pokud tráví hodně času na vašem křesle. Zkuste jí někde poblíž dát odpočívadlo se škrabadlem. Pokud si kočka oblíbí toto nové místo a bude zde odpočívat, je zde velký předpoklad, že nebude dál ničit nábytek a bude využívat škrabadlo vždy, když se probudí nebo naopak jako součást hry. Kočky totiž škrabadlo používají i pro uvolnění nadbytečné energie.

Pokud budete pozorovat, že se její chování mění směrem k lepšímu, tak jí za to pochvalte a dejte jí odměnu, aby si tuto činnost spojila s něčím pozitívním. Určitě má nějaký oblíbený pamlsek, který mějte vždy po ruce a jakmile použije škrabadlo místo vašeho kresla, tak jí hned odměňte. Zvýšite tím šanci, že kočka bude vyhledávat právě toto místo a nebude ničit váš oblíbený kousek.

Převzato z www.kockosvet.cz.

Zpět do obchodu